אודות

בית הספר "דעת" הוא בית-ספר לתלמידים מחוננים ומצטיינים הוא מרכז אזורי למחוננים ומצטיינים במטה בנימין. בשנת תש"פ יפעל בית הספר במתכונת הבאה:

יום ראשון - מחוננים ממזרח בנימין.
יום שני - מצטיינים ממזרח בנימין.

הלימודים מתקיימים בעפרה.

יום שלישי - ביום זה לומדים תלמידים מחוננים ומצטיינים ממערב בנימין. הלימודים מתקיימים בחשמונאים.

המורים בדעת משמשים דוגמה לתלמידים בסקרנותם, במקצוענותם, באהבת החקר שלהם וביכולתם לחבר בין עולמות הידע המדעיים והאמנותיים לבין אמונתם ויהדותם.התלמידים לומדים במרכז בין היתר את הקורסים הבאים: מדעי כדור הארץ והחלל, טכניקות מחקר בסוציו-אנתרופולוגיה, עיצוב אתרים ורובוטיקה, תולדות תנאים ואמוראים, שחמט, דילמות היסטוריות ומוסריות, חקר בשביל ישראל, רישום דרך האונה הימנית של המוח, ציור, פיתוח יכולות הבעה ודרמה, עיתונות, כתיבת תסריט, ליצנות רפואית, אימפרוביזציה, קומדיה דל-ארטה תקשורת, מיקרו-ביולוגיה, טכנולוגיה רפואית ועוד...

מעבר להעשרה קוגניטיבית ולפיתוח חברתי, תכנית "דעת" שמה דגש על הפיתוח וההעצמה של היכולות האישיות על ידי התייחסות להיבטים רגשיים וחברתיים המתפתחים במהלך הלמידה, דרך שיתוף התלמידים בפעילויות וביזמות במרכז.
לכל קבוצת ילדים יש "מורה מלווה" שתפקידו ללוות את התלמידים מבחינה רגשית, מחשבתית ויצירתית בכל הקשור למרכז ומעבר לכך.     חזון ויעדים
המרכז פועל לאור חזון האגף למחוננים ולמצטיינים במשרד החינוך, ומותאם לציבור בבנימין, הן לגבי התכנים הנלמדים והן לגבי דרכי הלמידה (כך, למשל, הכיתות נפרדות לבנים ולבנות). כמה הנחות יסוד מכוונות אותנו:
  • אנו מאמינים בחינוך למידות טובות, על פי דברי הראי"ה קוק כי מטרת החינוך הראשונית היא "לעשות את האדם טוב וישר"
  • אנו מאמינים בהוראה רב תחומית החותרת למפגש בין תחומי ידע שונים ובין המקורות.
  • אנו רואים חשיבות חינוכית ליצירת סביבה שתעודד ייחודיות, יצירתיות ומוטיבציה אצל התלמידים.
  • אנו רואים ערך בפיתוח הסקרנות הטבעית ובמתן לגיטימציה לשאילת שאלות.
  • אנו רואים בתלמידינו שותפים מלאים לחינוכם ולימודם.
  • אנו מעוניינים לחנך את תלמידנו למצוינות מתוך מודעות חברתית ומעורבות קהילתית.
מטרות בית הספר         
הידע האקדמי והמחקרי בתחום המחוננות מצביע על כך, שהתלמידים המחוננים אינם שונים מהאחרים רק בקצב הלמידה שלהם, אלא גם באופן הלמידה, בסגנון החשיבה ובמוטיבציה. מעצם טבעו, בית הספר הרגיל אינו ערוך להתייחס באופן שיטתי למורכבות זו ולהיענות לצרכי התלמידים המחוננים.

תכנית של יום העשרה שבועי נותנת מענה לצרכים המיוחדים של התלמידים המחוננים בתחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי. הלמידה הופכת משמעותית יותר באמצעות המפגש עם חברת השווים - ילדים הדומים להם ברמת העניין, הסקרנות, החשיבה הביקורתית והיצירתיות. גם המפגש הדיאלוגי עם המורים, השיח האישי והמחכים שבו כל מורה כל הוא מומחה בתחומו, (בשאיפה שגם כל תלמיד יהיה מומחה בתחומו) מאפשר להגיע ללמידה מעמיקה ומשמעותית יותר. הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות של תלמידים, והמורים שמים דגש על יחס אישי לכל תלמיד בהתאם ליכולותיו ולצרכיו.


תכנית הלימודים
תכנית הלימודים כוללת תחומי לימוד ממדעי הטבע והמתמטיקה, הומניסטיקה ואמנויות ומדעי החברה.
התכנית נבנית באופן רב-שנתי, כך שלצד המגוון הרחב של התחומים ישנה המשכיות בנושאים ובמיומנויות הקוגניטיביות המתפתחות.

התלמידים בכתות ילמדו השנה מגוון נושאים ויחשפו לתכנים מגוונים במהלך שתי המחציות שיתקיימו השנה.
אנו שואפים ללמד תחומי ידע באופן ספיראלי כך שתלמיד יפגוש בעולם דעת באופן עמוק מרחיב וחוויתי במהלך השנים. הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות, לעיתים רב-גילאיות כאשר השיח בין תלמידים מגילאים שונים מפרה את החשיבה ואת תהליך הלמידה.

צוות המורים מורכב מאנשי מקצוע, מומחים בתחומם, בעלי ניסיון בהוראת מחוננים ובעלי תארים אקדמיים מתקדמים.
השיעורים כוללים דיונים, סדנאות חקר, קבוצות חשיבה והתנסויות אישיות וקבוצתיות.


איך אפשר להתקבל ללימודים במרכז "דעת" ?
תלמידים יכולים ללמוד בדעת רק לאחר שעברו את מבחני הקבלה שמקיים האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.
התלמידים עוברים את שלב א' של המבחן בבית הספר הרגיל, ולאחר מכן מי שעבר את השלב הראשון מוזמן למבחן שלב ב' אזורי.

תלמיד שלא נבחן בבית הספר הרגיל או שמעוניין להגיש ערעור על תוצאות המבחן, או מעוניין להגיש בקשה להיבחן בתנאים מותאמים, עליו לפנות לאגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך. מרכז "דעת" אינו מטפל בפניות אלה.             

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

התגובה תפורסם לאחר אישור המערכת.

קוראים